I víno má svou historii

Říká se Vám „šťoural“? Pořád chcete přicházet věcem na kloub? Zajímají Vás počátky vaření? Nebo Vás přitahuje vznik vinných nápojů? Nedají Vám spát Vaše fantazie o tom, jak nějakému pravěkému člověku omylem upadl kus masa do vroucí vody, a tím vzniklo vařené maso? Nebo si pravěká žena odložila v roztržitosti maso na rozžhavené kameny a vzniklo grilované maso?

A co třeba informace o hroznovém víně? Ty Vám také nedají spát? Jak vlastně vzniklo? Vzniklo omylem, nebo nějaký kuchař hledal nápoj, který by se dal vyrobit z hroznů? Takže nakonec řadou pokus – omyl se dostal až ke kýženému výsledku?
Nebo snad opět omylem naši předkové zapomněli vinné hrozny v jeskyni a nechtěně hroznům dali podmínky pro zkvašení? A protože se neplýtvalo, snažili se o výrobu něčeho, co by se dalo sníst nebo vypít. A ono se to, světe, div se, pít dalo! A nejen to. Mělo to dobrou chuť a opojně lahodné účinky!

Ano, první zmínky o víně jsou datovány kolem 6 000 let př. n. l. v Římě. To vědí všichni, kteří si přečtou stránky o tomto lahodném nápoji. Kdy se ale opravdu poprvé člověk napil vína, to už se asi zjistit nedá.

Jaká je jeho budoucnost

I když nám musí stačit doposud zjištěné informace o historii vzniku a pití vína v dějinách lidstva, můžeme se obrátit nyní k jeho postavení v budoucnosti.
Vzhledem k tomu, že vinaři dávají svým vinohradům srdce a spoustu námahy, a věnují mu svůj veškerý čas, bude mít víno stále své nezastupitelné místo na slavnostním stole. A nejen na něm.

Znáte snad příjemnější posezení, než u sklenice kvalitního a lahodného vína, které popíjíte po celodenní vysilující práci na zápraží svého domu? Teplý vzduch ustupuje počínajícímu letnímu večeru, kdy celá příroda pomalu usíná. Letní vánek Vám ovívá tvář a Vy pozorujete ptačí opozdilce, kteří spěchají do svých domovů v korunách stromů.

Budoucnost vína je světlá! Víno budoucnost má!