Muži v přechodu


Již po 30. roce věku mužům začíná pomalu ubývat testosteron, jehož úbytek se projeví většinou až po 50. roce života. Příznaky andropauzy však mnoho mužů přehlíží, nebo je připisuje jiným věcem. Často totiž vypadá mužský přechod jako nejenom sexuální selhání, ale i celkové selhání v celém životě. Pokud muž ztratí sexuální schopnost, navozuje si nesmyslné pocity a myšlenky neschopnosti a totální ztráty mužnosti. Nedokáže oddělit sexuální život od ostatních aspektů života a bere jej jako celek, který se mu právě zhroutil.
muž s pleší

Příznaky andropauzy:

          Úzkost, deprese, únava, nezájem o okolní svět

          Návaly horka, zarudnutí v obličeji, pocení, nespavost nebo naopak přílišná spavost

          Úbytek svalů, bolestivé klouby

          Zhoršování koncentrace, soustředěnosti a paměti

          Ztráta erekce, krátká výdrž erekce, zmenšení chuti na sex

Úbytek testosteronu ovlivňuje i stavbu tkání, proto při zanedbání andropauzy se mohou vyskytnout dlouhodobé problémy s kostmi, zlomeninami, osteoporózou, bolestí svalů a šlach.

Testosteron též ovlivňuje tvorbu inzulínu, v době andropauzy je zvýšené riziko cukrovky. Červené krvinky v mužském přechodu taktéž trpí, je třeba v tomto období lékařsky kontrolovat cévy, srdce a celkovou hmotnost těla včetně tuků.
muž na silnici

Prevence andropauzy:

Nejdůležitější aspektem k vyhnutí se těžkým příznakům mužského přechodu je především zdravá životospráva. Pravidelný pohyb, jídlo obohatit vitamíny a minerály – vápník, draslík, vitamín A a D, naprosto omezit zbytečné tuky, nepít alkohol a nekouřit. Pohyb a sport, vedou k zpevňování svalové hmoty, která má obrovský vliv funkci pohlavních orgánů.

Při příznacích andropauzy vede první cesta k obvodnímu lékaři, který nadále doporučí vyšetření u odborníků – urologie, sexuologie, psycholog, endokrinologie… V tomto ohledu jsou muži naprosto diskriminování obrovskou dírou v systému lékařství, kdy jsou nuceni o svých často intimních věcech mluvit s několika lékaři, na rozdíl od žen, které mají jednoho a to gynekologa. I tak se vyplatí tuto nepříjemnou cestu absolvovat a úbytek testosteronu pomocí lékařů, léků, vitamínů a doplňků stravy zvládnout, bez zbytečného podlomení vlastního zdraví a také psychiky.