Zodpovědná výchova


·         Televizi do dětského pokoje ano či ne?
Uvažujete-li o umístění televize do dětského pokoje, dobře si tento krok rozmyslete. Televize by měla v ideálním případě pouze v místnosti, která je určena všem, tedy například v obyváku. Děti, které mají tendenci ve svém pokoji, mohou sledovat pořady pro ně nevhodné, tráví před obrazovkou více času, obvykle u sledování něco pojídají a mají sklony k nezdravému tloustnutí. Zkuste vymyslet lepší a zdravější způsob trávení volného času dětí.
domácí život
·         Jezte společně!
Děti, které jsou zvyklé stolovat se svými rodiči, mají méně mentálních problémů a lépe prospívají ve škole. Nenechávejte dítě jíst samotné v jeho pokoji při sledování televize či hraní her na počítači. Dítě stejně jako dospělý by se měl naučit věnovat pouze jídlu a ničemu jinému, jen tak si jídlo opravdu vychutnáte a navíc jste schopni lépe určit, jestli máte ještě skutečný hlad nebo se jedná pouze o automatický přesun jídla z talíře do pusy. Pokud budete v klidu stolovat všichni společně u stolu, máte skvělou možnost všichni si pohovořit, dozvědět se, co je u koho nového.
·         Sourozenecké šarvátky řešte jen v nejnutnějších případech
Do potyček mezi Vašimi dětmi vstupujte pouze v případě, že hrozí nebezpečí, že by si mohly děti skutečně ublížit. Běžné sourozenecké hádky a souboje totiž děti připravují na dospělý život, ve kterém budou muset umět nějak řešit rozpory, zvládat hněv a dělat kompromisy. Přesáhne-li délka potyčky vaše meze, pouze pošlete každého potomka do jiného pokoje, ať „vychladnou“.
rodiče a synové
·         Nechte děti doma pomáhat
Již batolata mohou začít doma pomáhat. Nejde o to, abyste děti zavalili úkoly, ale o to aby si přirozenou cestou zvykly na určité povinnosti a dělení práce. Malé dítě může pomoci s uklízením hraček, dáváním prádla do pračky, odnášením věcí ze stolu. Navíc dítě to nebude brát jako povinnosti, nýbrž spíš jako důkaz toho, jak už je velké a šikovné. Budete-li dítě postupně zapojovat do všech domácích prací, nebudou mít v kritickém období puberty tolik řečí, když po nich budete něco vyžadovat. Skvěle je připravíte na samostatný dospělý život.