Útoky hackerů, lze jim vůbec zabránit?


Jak již vyčtete z nadpisu, tento článek bude pojednávat o hackerských útocích na Českou republiku. Svět v 21. století je doslova propojen v neviditelné a spletité síti, které říkáme internet. Mimo neškodné viry či záludného trojského koně existují také velmi promyšlené útoky na vnitřní státní sítě, státnické účty a emaily, které mají za úkol destabilizovat danou napadenou infrastrukturu či z ní vytáhnout cenné informace.

kreslení
 
Děje se tak na objednávku od amatérských či profesionálních hackerů, kteří dozajista ví, co dělají. Vysledovat takové útoky, které jdou mnohdy přes několik zemí, je velmi těžké vysledovat, ba přímo nemožné. Mnohdy se stopa ztratí někde ve 3 zemi, protože napadený útok můžeme klidně přes Nizozemí a Německo vysledovat až do Číny a Koreji a stále nejsme na konci řetězce. Hackeři využívají pokročilá zařízení a pečlivě za sebou zametávají stopy. Mnohdy jsou to také útoky cizích zemí. Popularita takových útoků neustále mezi zeměmi vzrůstá a svět si pomalu začíná uvědomovat, že v internetu je skrytá síla.
 
Nedávno participovala naše republika v soutěži zemí, které byly vystaveny ve cvičení simulovanému útoku hackerů, ke kterému byli přizváni skuteční machři v oboru, aby otestovali vládní sítě a obranu proti kyber-útokům. Česko si vedlo překvapivě dobře, v každé disciplíně si česká armáda a další zástupci vedli nadprůměrně, v žádné z disciplín neklesli níže. To jim zajistilo krásné místo na předních tabulkách, avšak nepokořili například Estonsko, které je velmi zkušené a je častým výhercem těchto soutěží.
 
Co myslíte, byla by se Česká republika schopna ubránit rozsáhlému hackerskému útoku, který by šel od některé z velkých zemí jako je například Čína, Rusko nebo například Spojené státy Americké? Česká republika si může vést lépe, ale stále jsme jen malou zemí uprostřed moře velkých kaprů, která stále neprodukuje dostatek developerů a programátorů světové úrovně jako ostatní země, neboť právě takové obory jsou velmi podceňované, paradoxně k velké návštěvnosti středních odborných škol vyučující tyto předměty.

hacker
 
Proto nezoufejte, pokud Váš počítač podlehl nějakému viru či napadení, někdy zkrátka není nic naplat. Může být hůř, například může hackerský útok vhodit do tmy celé město!