Zásady pro správnou péči o bazénovou vodu


Domácí zvířata

Jestliže chcete dopřát svým miláčkům koupel pod letním sluncem, dostatek prostoru pro cachtání a dovádění, pořiďte jim zvláštní nádrž, kde se dosyta vyřádí. Kočky sice vodu nemilují (až na některé výjimky), ale psi ano a uvítají, když jim něco takového na zahradě přichystáte. Stačí jen malá nádržka z plastu, zapuštěná do země, odkud snadno vždy vodu vyčerpáte a vyměníte za novou. Sto padesát litrů vody jim bohatě stačí.
chlapec a surf.jpg

Mějte však na paměti, že zvířata do „člověčího“ bazénu nepatří. Z jejich obvykle nečistého konečníku se do vody uvolňují zbytky výkalů, ze srsti mnoho parazitů, a v takové vodě byste se chtěli koupat?
kudrnaté dítě.jpg

Úprava vody

I přesto, že úzkostlivě dbáte na svou hygienu, před koupelí se osprchujete, a nevpustíte do bazénu ani svého psa, pamatujte, že ani vaše pečlivě umyté tělo není sterilní. Během pobytu v nádrži se z vaší kůže uvolňuje maz, odumřelé buňky ve formě šupinek a lupů, ochlupení a vlasy, a bakterie, které na pokožce ulpívají jako ochranná bariéra. Bakterie na lidské kůži jsou žádoucí kvůli udržení jejího optimálního pH, ať jsou v podpaží, na zádech, nebo na chodidlech, ovšem v bazénu se mohou přemnožit. Veškerá stojatá voda, tedy i ta bazénová, se tudíž musí pravidelně čistit a filtrovat .
plavec na můstku.png

Bazénová chemie

Křišťálově čistá tekutina v nádrži je snem každého, kdo miluje koupele pod širým nebem. Můžete si něco takového dopřát, jestliže dodržíte základní pravidla – dostatečně výkonnou filtraci s čerpadlem a aplikaci vhodného chemického prostředku.

Chlorování nebo solinizace – to jsou dva základní procesy očisty výplně bazénů na bázi uvolněného chlóru. Používají se k tomu buď chlorové tablety, anebo mořská sůl, která se rozkládá elektrolytickým procesem na sodíkové a chlorové ionty.

Vločkovače – každá filtrace pracuje na principu průchodu tekutiny skrze filtrační patronu, která je vyplněna jemným pískem. Nečistoty se v něm bezpečně zachytí. Co si však počít v situaci, kdy jsou mikroorganismy a drobné směsi prachu, řas a pylu natolik malé, že se ve filtraci neudrží? K tomu slouží tzv. vločkovač, který mikročástečky sloučí do větších celků – vloček, a ty pak mezi pískovými zrny uvíznou.

Přípravky proti řasám – řasy představují poměrně značnou hrozbu všech venkovních nádrží, tvoří se spontánně vždy tam, kde je dostatek tepla a slunečních paprsků. Neubráníte se jim ani v akváriích, natož v bazénech. Proti jejich tvorbě se používají přípravky označené např. jako Azuro.