Školní aktovky


Nejvíce pozornosti je určitě potřeba věnovat výbavě prvňáčků. Tyto malé děti často nemají představu o škole, co přesně je čeká ani co je potřeba.
Výběr aktovky by se s nimi měl jistě konzultovat, ovšem je potřeba, aby o koupi rozhodoval rodič.

Ideální situací by mělo být, že rodič se informuje na trhu o nabízených aktovkách, udělá si sám pro sebe užší výběr a dítěti dá vybrat teprve z aktovek, které uznal za vhodné ke koupi. Jinak se totiž může lehce stát, že dítě bude trvat na aktovce, která ho zaujala svým obrázkem/vzorem, ale bude naprosto nevhodná pro jeho záda a pro jeho hladce probíhající školní docházku.

Jaká by tedy měla být správná aktovka pro dítě v prvním roce jeho školní docházky?

Především by měla být přehledná. Někdy ve snaze o co nejlehčí váhu a nejnižší cenu, rodiče sahají k batohům. Děti v první třídě ovšem potřebují především otevřít svou školní aktovku a vše přehledně nalézt. To batoh splňuje opravdu jen málokdy. Ideální je tedy klasická pevná, vyztužená aktovka. Ta, pokud je kvalitní, dítěti vydrží rozhodně první dva roky školní docházky a pravděpodobně i déle.

Co bychom měli brát na zřetel dále? Váha aktovky. Váha aktovky hraje také svou důležitou roli. Malá dětská záda by neměla mít naloženo více, než je třeba. Aktovky pro první stupeň by rozhodně neměli prázdné vážit více, než 1200g.

Vyztužená záda jsou neméně důležité. Anatomického tvarování bychom se rozhodně neměli vzdávat a stejně tak ani polstrování.

Bezpečnostní prvky se dávají už téměř na všechny aktovky a batohy na trhu, ale přesto si u kupované aktovky ověřte, zda i ona je má. Dítě bude mnohem lépe vidět na silnici i na chodníku.

U aktovky je také velice důležité, zda má oddělenou kapsu na svačinu, případně i na nějaké drobnosti, na vodu či peněženku. Jistě nechcete, aby se svačina nebo láhev s vodou tísnili mezi slabikářem.