Nedejte vším žádnou šanci!


Vši se sice rychle šíří ve vlasech vašich ratolestí, a přenést si je na sebe můžete snadno i vy, dospěláci. Stačí, když se s dětmi mazlíte, vaše hlavy se při hrách přibližují, vlasy se vzájemně dotýkají a vši snadno přeskočí z jednoho na druhého. Můžete si je doma rozšiřovat i přes ložní povlečení, používáním stejného ručníku, nebo vyměňováním čepice. Vši se šíří rychlostí světla a trápí vás nejen nepříjemným svěděním ve vlasech.

Problém nenastává pouze kosmetický. Vši se totiž živí krví, a tak musí nejdříve pořádně kousnout. Při tom vypouštějí svědivou látku, což má za následek úporné svědění, takže vás to nutí se na hlavě drbat. Podle toho také nejsnadněji poznáte, že vaše děti vši mají. Při prohledání vlasů narazíte na parazita 2-4 milimetry velkého. Jejich vajíčka se podobají lupům a těsně přiléhají k vlasům.

Jak postupovat při nálezu vší
Pokud ve vlasech najdete lezoucí vši, úplně nejsnazší je vlasy ostříhat na krátko, protože ve vlasech kratších 1 cm vši žít nemohou. To ovšem pokaždé nejde, zvláště u dívek. Proto je nejvhodnější zajít do lékárny a koupit přípravek proti vším, který je k dostání bez lékařského předpisu. Ten hubí parazity ochromením jejich nervové soustavy. Prodává se mnoho přípravků – šampónů i sprejů, které příjemně voní. Postup léčby je pak vždy stejný.

1.       Nanesení spreje nebo umytí vlasů šamponem je nutné alespoň 2x, abyste měli jistotu účinnosti. Tuto proceduru zopakujte také po 8 dnech, protože většina přípravků nezabíjí hnidy, takže by se vši mohly opět vylíhnout.
2.       Vajíčka – hnidy je potřeba denně vyčesávat. Na to je nejlepší hustý hřeben, který bývá přibalen k přípravkům proti vším.
3.       Hlavu prohlédněte také všem ostatním členům rodiny.
4.       Abyste zabránili dalšímu šíření vší, je potřeba vyprat a vyžehlit všechny ručníky i ložní povlečení. Také vyčistěte a vydezinfikujte všechny použité hřebeny.