Zařizování bytu pro seniora


Nikdo z nás určitě nezůstane natrvalo mladým a bude v seniorském věku potřebovat mnoho věcí ve svém bytě změnit. Dobrou školou pro budoucnost je zařizování bytu pro seniora, kterého máme v rodině.
·        Prvním hlediskem pro zařizování takového bytu je útulnost.
–         Mladý člověk se snáze přizpůsobuje novému prostředí.
–         Senior je v těchto otázkách mnohem citlivější.
Rozhodně je tedy lepší pořídit byt menší. Starší člověk se tu bude lépe orientovat a lépe cítit.
·        Nezanedbatelnou stránkou jsou i náklady, které jsou v menším bytě nižší. Totéž platí i o úklidu. Určitě je dobré s budoucím obyvatelem tohoto bytu vše prodiskutovat a optat se ho na jeho názor. Téměř každý starší člověk Vám prozradí, že má potíže s pohybem.
starší žena

Koupelna může být problém

Jestliže zařizujete koupelnu, je určitě lepším řešením sprchový kout s přidělanými madly a bezbariérovým přístupem. Pokud je v bytě vana a není možné ji vyměnit za sprchový kout, budou se určitě hodit madla, která umožní pohodlnější přístup. Na trhu jsou k dostání i sedátka do vany, která jsou u seniorů velice oblíbená.
§  Vynikajícím nápadem je sedací bezbariérová vana, která umožní Vašemu blízkému provádět intimní hygienu i bez pomoci druhé osoby. Každý je přeci rád, když je co nejdéle samostatný.
§  Protiskluzové pásky na podlazejsou samozřejmostí.
stolky u krbu
Při zařizování bytu pro seniora nesmíme myslet jen na jeho tělo, ale i na duši. Je přeci i v našem zájmu, aby naše babička nebo dědeček, zůstali co nejdéle fit i po duševní stránce. Hlavně, pokud bude v bytě bydlet senior sám. Aby se necítil osamělý, bude potřebovat psychické rozptýlení. Samozřejmostí je tedy rozhlasový přijímač a televizor. Jen málokdy je starý člověk expert na nejmodernější technologie. Proto je třeba tyto přijímače volit tak, aby se daly dobře ovládat. Přijímače, které mají příliš složité ovládání, mohou jen stresovat.