Kam přišel, tam to končilo průšvihem


Jsou lidé, kteří dosáhli ve svém oboru na samotný vrchol, a přesto nejsou sami se sebou spokojeni. K takovým velikánům patřil i slavný francouzský herec Louis de Funès. Celým jménem Louis Germain David de Funès de Galarza.Ačkoliv měl šlechtické předky, jeho rodina rozhodně nepatřila k bohatým, čímž budoucí komik ve svém dětství trpěl. Jak rád by v něčem vynikl. Ale ani školní výsledky nepřinášely své ovoce. Jediné, co mu doopravdy šlo, byla hra na piano. V mládí se Louis nemohl dlouho najít.
–         Do armády by ho pro jeho malou výšku nepřijali, tak se šel učit na kožešníka.
–         Z učení ho pro nekázeň vyhodili.
–         Zoufalý otec mu přeci jen našel práci v kožešnické dílně.
–         Jenže on „omylem“ polil šéfa vodou.
diapozitivní film
A tak znovu balil raneček. V učilišti pro fotografy zapálil školní fotolaboratoř. Že by bylo tím pravým povolání aranžéra? V jedné parfumerii chtěl originálně vystavit lahvičky s kolínskou. Udělal z nich pyramidu. Než ji stihl dokončit, pyramida se zbortila. Výsledek? Silně vonící Louis byl opět bez práce.

Slavný až v padesáti

Poslední záchranou se pro Louise stalo piano a noční bary. Poznal svou první ženu a narodil se jim syn. Jenže těžký život bez peněz lásce nepřál, a tak následuje rozvod. Jako by to byl nějaký zlom v jeho životě. Konečně začíná mít u svého piana úspěch. Ne kvůli hraní, ale pro šaškárny, které u toho dělal. Když viděl, že se to obecenstvu líbí, přihlásil se na herecké kurzy. Na konzervatoři poznal svou druhou ženu, se kterou měl dva syny. Karta se tedy obrátila v jeho třiceti letech, kdy začal dostávat role.
projektor na filmy
§  První skutečný úspěch přišel ale až v jeho padesáti letech.
§  Největšího věhlasu dosáhl ztvárněním četníka Cruchota.
§  Ta z něho udělala boháče.
Ve filmech hrál v podstatě sám sebe. I v soukromém životě byl velice výbušný, což se mu stalo osudným. Zemřel v osmašedesáti letech na infarkt, který byl už několikátý v pořadí.