Jak vybrat podložku na cvičení?


S vhodnou podložkou na cvičení se vyhnete riziku poranění a celé cvičení bude efektivnější. Podložku byste měli vybírat v první řadě podle druhu sportu, na jaký ji budete používat, a pak podle frekvence, s jakou budete cvičit. Pro intenzivnější cvičení je potřeba volit kvalitnější podložky na cvičení, protože ji jinak budete muset dříve vyměnit a nebude tak komfortní.

Obrázek2

Tloušťka podložky a vaše pohodlí

Obecně platí, že čím tlustší podložka je, tím pohodlněji se na ní cvičí. Záleží také na způsobu cvičení, kdy při sportování s bosými chodidly budete potřebovat podložku aspoň 5 milimetrů tlustou. Dejte si ale pozor na to, že na příliš tlustých podložkách můžete mít problémy s rovnováhou.
V závislosti na tom, jak aktivní při cvičení jste a na jakém povrchu cvičíte, se mohou některé podložky posouvat a znepříjemňovat celý trénink. Proto je dobré zohlednit i tyto podmínky. Problémům předejde protiskluzová podložka na cvičení.

Délka

Ideální délka podložky se odvíjí od vaší výšky. Trénujete-li ve vysokém tempu, přidejte ke své výšce 30 centimetrů. Pro cvičení klidnějších sportů, jako je jóga, stačí přidat jen 10 centimetrů.

Materiály

Nejčastěji se u podložek na cvičení setkáte s těmito materiály:

  • Bavlna: její výhodou je, že je příjemná na dotek a šetrná k životnímu prostředí. Musíte ale počítat s tím, že na podlaze snadno klouže. Hodí se jen na protiskluzové povrchy.
  • Guma (kaučuk): tento odolný přírodní materiál neabsorbuje žádnou vlhkost. K nejvýraznější nevýhodě patří, že je těžší než ostatní typy podložek a hůř se tak přenáší. Je proto ideální pro domácí cvičení.
  • Termoplast (TPE): na dotek příjemný a měkký materiál. Je všestranně využitelný pro všechny typy cvičení. Nevýhodou je vyšší cena.
  • PVC: plastové podložky se velmi snadno čistí, seženete je v různých barvách a nevybydlenou na slunci. K nevýhodám patří, že se nehodí pro jógu a nesaje dobře pot. Proto se nehodí pro intenzivnější trénink.

Obrázek3

Druhy podložek podle typu sportu

Po zvážení obecných parametrů podložky na sport je důležité vzít v potaz i sport, pro který ji chcete využívat.

  • Jóga: podložka na jógu patří k nejtenčím ze všech druhů, protože by se její tloušťka měla pohybovat mezi 3 až 6 milimetry. Konkrétní materiál vybírejte podle typu jógy. Nejčastěji se jóga cvičí na podložkách z PVC, které dobře drží na zemi. Pro hot jógu se ale víc hodí podložky z přírodních materiálů schopné absorbovat pot (kaučuk, juta, bavlna).
  • Pilates: jsou tlustší než podložky na jógu (mají mít aspoň 1 centimetr, maximálně 2). Některé mají na spodní části přilnavý povrch a na vrchní části jsou hladké, aby usnadňovaly plynulé cvičení a dobře držely na zemi. Vrchní strana by měla být z homogenního materiálu, který rychle očistíte (nejčastěji plastový).
  • Fitness: fitness podložky mají podobnou tloušťku jako ty na pilates (1–2 centimetry). Volba jejich materiálu záleží na intenzitě cvičení. Povrch by měl mít absorpční, pokud je cvičení intenzivní. U fitness podložek je určitě dobré si pohlídat protiskluzovou úpravu.