Historie a současnost ponč


Ponča jsou oblíbeným typem oděvu, který má mnoho možností využití. Kde se vzala a jakým způsobem je nosit dnes?

Ponča a jejich historie

Pončo má podobu jakéhosi pláště s otvorem pro ruce a hlavu. Někdy může disponovat i kapucí. Archeologové již doložili, že ponča se nosila v době pěti set let před naším letopočtem.
Rozšířena byla na území Latinské Ameriky, kde je v hojném počtu nosilo původní obyvatelstvo. Pončo se tak dnes považuje za typický jihoamerický oděv. Zejména bylo rozšířeno v Ekvádoru, na území Kolumbie, Bolívie, Argentiny, Chile a Peru.
Ve své době šlo o univerzální kousek, který mohli oblékat muži i ženy. Typické bylo pro ponča zejména pestré zdobení. Vzory vyobrazovaly příslušnost ke konkrétnímu rodu, ale také mohl tento oděv signalizovat bohatství svého nositele.
Ostatně svého času bylo pončo značně ceněným artiklem, v 19. století bylo možné pončo vyměnit dokonce za několik koní nebo až sedmdesát kilogramů yerba maté.

Obrázek5

Španělští dobyvatelé pak tento prvek přinesli do Evropy. V době války Severu proti Jihu se ukázalo, že ponča jsou velmi praktická. Oblíbili si je proto i vojáci, kteří je používali coby pláštěnku i spacák.
Ponča se proslavila i ve filmu. Nosil je velmi často slavný herec Clint Eastwood ve filmech Sergia Leoneho (Hodný, zlý a ošklivý, Pro pár dolarů navíc).

Pončo jako praktická ochrana před vodou i chladem

A tento způsob využití přetrval až do současnosti. Ponča z nepromokavého materiálu coby pláštěnku nosí často vyznavači venkovních aktivit, například turisté. Ukrýt se pod ní dá dokonce i batoh s věcmi. Obvykle jsou kvůli lepší ochraně proti vodě tato ponča vybavena zapínáním.
Podobně praktické využití našla ponča u sportovců. Ručníkové pončo se používá u vody. Nahradí tady nejen ručník, ale i župan. Jde o speciální typ ponč vyrobených z nasákavých materiálů, které rychle schnou.

Obrázek6

Využívají je proto vyznavači vodních sportů, jako je kitesurfing. Těmto sportovcům poskytnou ochranu před zimou, možnost se u vody rychle usušit, případně se z mokrého oblečení diskrétně převléknout.

Pončo jako módní prvek

Pončo však není ryze praktickou záležitostí, ale i módním prvkem, a to především pro dámy. V chladnějších dnech se ponča nosí místo svetru či nahrazují lehčí kabátky. Jsou pak vyrobena z různých typů pletenin, zejména se jedná o vlnu a přízi. Bývají pletená či háčkovaná.
Pestré vzory a mnoho barev z nich dělají kousek, který se pravidelně coby hit sezóny vrací i na módní mola. Ponča tak byla například součástí ready-to-wear kolekce slavného módního návrháře Marca Jacobse, který tento prvek zpracoval pro značku Louis Vuitton.
Výhodou je, že je oproti obtaženým svetrům maximálně pohodlné. Lichotí prakticky každé postavě a nosit ho lze na mnoho způsobů.