Co to vlastně jsou látkové pleny?Látkové pleny jsou pleny pro miminka, které lze opakovaně používat. Na rozdíl od jednorázových plen, které jsou na jedno použití a poté se hned vyhodí, jsou „látkovky“ pratelné, a proto jsou velice šetrné k našemu životnímu prostředí. Nezahlcujeme tak naši planetu odpadem z jednorázových plen. Je zjištěno, že na jedno dítě padne za plenkové období až 1 tuna. Doba rozkladu u plenek je až 250 let.
látkové pleny.jpg

Jaké jsou výhody při užívání látkových plen?

Pokud by ovšem šetření životního prostředí nebylo pro Vás až tak důležité, je tu několik dalších výhod. Možná je to hlavní důvod, proč stále více maminek dává přednost látkovým plenám, a to jsou finance.

Dítě v průměru spotřebuje 6 plen na den. Pokud počítáme se dvěma roky, kdy dítě nosí pleny, je to už přes 4.000 kusů.

Cena jednorázové pleny se pohybuje okolo 6 Kč. Celkem tedy za plenkové období zaplatíte 24.000 Kč, a to už není malá částka.

Pokud si to srovnáme s plenkami látkovými, zde je potřeba cca 60 plen. Poté už platíte pouze za prací prášek a energie vydané na praní.

·         plena 40,-/1ks->60 plen za 2.400 Kč

·         energie+voda->2000 Kč


·         prací prášek->3.000 Kč

Celkové náklady činí zhruba 7.500 Kč. Ušetříte celkem 16.500 Kč
mince v peněžence.jpg

Zdraví Vašich dětí může být také ovlivněno látkovými plenami. Díky častějšímu přebalování nezůstává Vaše dítě v mokré pleně a tím je menší riziko opruzenin. Na druhou stranu, jednorázové pleny Vám sice „nakukají“, že Vaše dítě bude v suchu, ale je to jen pocitové. Popravdě je Vaše dítě delší dobu ve špinavé plence.

Co možná několik z Vás překvapí, je to, že mít látkové pleny, může být pro mnohé i velkou zábavou. Někdo to bere jako práci navíc, ale nemusí tomu být jen tak. Jen si představte, že máte doma 5letou dceru a k tomu máte malé miminko. S dcerou budete dávat prádlo do pračky, věšet ho, a poté skládat. Může se z toho stát opravdu zábava!

Pro někoho to dokonce může být i ušetřený čas, který byste s jednorázovými plenami strávili nákupem v obchodech.

Jsou i nějaké nevýhody při užívání látkových plen?

Není toho moc, ale určitě se pro někoho najde i pár nevýhod, co se látkových plen týče. Sice už všichni máme automatické pračky, ale i tak to pro někoho může být pracné, stejně tak, jako věšení prádla. Někdy se nám pleny nevyperou tak, jak jsme chtěli, to se pak musí předem namočit nebo se musí použít speciální odstraňovač skvrn. U jednorázových plen pouze dítě přebalíte a použitou plenu vyhodíte.

I když srovnáme výhody a nevýhody při užívání látkových plen, je pouze na Vás, pro co se rozhodnete. Je ale dobře, že jsou mezi námi lidé, kterým záleží na našem životním prostředí a zároveň k tomu šetří i své peněženky.