Co se stane, když si živnostník neplatí pojištění

V současné době se stává, že některým živnostníkům se nedaří v jejich výkonu samostatné výdělečné činnosti a neplatí si zákonem stanovené zdravotní pojištění. Takové neplacení zdravotního pojištění však znamená finanční problémy pro živnostníky i do budoucna kvůli případnému ukončení jejich výdělečné činnosti.

podnikatel

Placení zdravotního pojištění „včas“ a ve „správné výši“ by měli všechny osoby samostatně výdělečné činné věnovat dostatek pozornosti.
Za každý den prodlení je totiž v informačním systému zdravotní pojišťovny připisováno penále ve stanovené výši 0,05% z dlužného pojistného.
Pokud živnostník odmítá řešit svoufinanční situaci, tak musí i do budoucna počítat s tím, že bude muset zaplatit „dlužné pojistné i včetně penále“. Jestliže však nedojde k dobrovolné úhradě, tak zdravotní pojišťovny přistupují k razantnějšímu řešení – exekučnímu vymáhání.

plány

Zaměstnáním se dluhy nesmažou
Někteří živnostníci se mylně domnívají, že v případě, že samostatná výdělečná činnost netrvá celý rok, tak nelze při ukončení samostatné výdělečné činnosti dluhy za několik měsíců v daném roce vymáhat. Bohužel se však mýlí a není tomu tak. Za každý měsíc samostatné výdělečné činnosti je „nutné“ zaplatit zdravotní pojištění „ alespoň v minimální výši“ a to bohužel, i když je výdělečná činnost ztrátová.

Změna zdravotní pojišťovny, bohužel nemá vliv na dluhy
Zdravotní pojišťovnu je možné změnit 1x za 12 kalendářních měsíců, a to vždy od 1. ledna nebo od 1. července. Pokud mají živnostníci dluhy na zdravotní pojištění, ani se změnou zdravotní pojišťovny bohužel nevyhrají. Před placením zdravotního pojištění nikam neutečou, jelikož zdravotní pojišťovny mohousvé pohledávky vymáhat i po bývalých pojištěncích a pečlivě si je hlídají.

burza

Zveřejnění dluhů = dlouhodobé neplacení
Podnikatelé i živnostníci, kteří dlouhodobě neplatí zdravotní pojištění, mohou mít problém, když budou chtít získat větší zakázku, neboť zdravotní pojišťovny zveřejňují na internetu dlužníky na zdravotním pojištění. K dispozici je seznam takových dlužníků a k nahlédnutí má přístup řada firem, které si tak na základě seznamu ověřují, zda je jejich nový potencionální partner seriózní

Co se stane, když si živnostník neplatí pojištění
Ohodnoťte příspěvek