Chcete podnikat v zemědělství?


Rozhodli jste se podnikat?
Vybrat ten správný obor, ve kterém byste mohli uspět, ale nebude vůbec jednoduché. Některé obory jsou bohužel předem předurčené k neúspěchu. Jestli jste se rozhodli, že vás láká podnikat v zemědělství, než se do toho pustíte, opravdu dobře si vše promyslete. Zemědělství totiž patří mezi odvětví, u kterého je podnikání velmi nejisté.
slaměné balíky.jpg
Možná vás nadchla vidina úspěchů jiných podnikajících zemědělců, ale to může být velmi zavádějící. Můžete se sebevíce snažit, ale vaše úspěchy budou závislé nejen na vás, ale i na přízni nebo nepřízni počasí a spoustě jiných okolností, které sami nedokážete ovlivnit.
Dnešní nákupní řetězce nabízí veškeré možné zboží, včetně čerstvého ovoce a zeleniny a nejrůznějších mléčných produktů. Protože zboží je nabízeno v různých cenových relacích najdou se potraviny, sice dražší, ale opravdu velmi kvalitní. Konkurence je tedy velmi veliká a obstát na trhu se zemědělskými produkty, bude velmi těžké. Neznamená to, že jste, ale úplně bez šancí. Mnoho spotřebitelů si raději nakoupí čerstvé produkty přímo od výrobce. Třeba na farmářských trzích, které jsou stále oblíbenější.
Začínajícím podnikatelům v zemědělství jsou sice poskytovány dotace, ale rozhodně na ně nespoléhejte. Finanční náklady, které budete muset do podnikání vložit, vám určitě plně nenahradí.
sklizeň jablek.jpg

Pro koho jsou dotace vhodné? Jak o ně zažádat?
Zažádat o dotaci si může každá fyzická osoba, která se rozhodne začít v zemědělství podnikat. Je, ale nutné, aby splňovala několik podmínek.
1.    Věkové rozmezí musí být 18-40 let
2.    Zemědělskou činnost zahajuje poprvé
3.    Musí dosáhnout alespoň minimální kvalifikaci
Právnická osoba musí také splňovat několik podmínek.
1.    Jedná se začínajícího mladého zemědělce, který splňuje podmínky pro fyzickou osobu.
2.    Začínající zemědělec musí splnit funkci statutárního orgánu.
Pokud máte pocit, že si o dotaci nezvládnete zažádat sami, obraťte se na společnost, která se zabývá dotačním poradenstvím. Nechte si vystavit analýzu. Získáte přehled o vašich možnostech, které se dotačního programu týkají.